Lev XIV. a zázrak v Etén

Zdroj: corrispondenzaromana.it

Eucharistické zázraky vždy sprevádzali dejiny Cirkvi. Z času na čas, dokonca aj v súčasnom období, diecézy na celom svete hlásia zázračné udalosti súvisiace so svätými spôsobami. Až po dôkladnej úvahe a dôkladnom preskúmaní sa Cirkev vyjadruje k niektorým epizódam a potvrdzuje ich pravdivosť. Napríklad v Peru, mieste dlhoročnej misie augustiniánskeho pátra Roberta Francisa Prevosta, je mnoho veriacich, ktorí čakajú na odpoveď Svätej stolice o „zázraku“ z Etén, keď sa v Eucharistii zjavila Ježišova tvár.

Práve v týchto dňoch Cirkev slávila sviatok Božieho Tela a denník Il Messaggero priniesol titulok: „Pápež Lev XIV., prvýkrát v modernej histórii: pápež ohúril veriacich v centre Ríma počas procesie Božieho Tela“.

Veľká a dojímavá rímska procesia Božieho tela sa začala v Bazilike San Giovanni in Laterano, historickom pápežskom sídle, a smerovala do Baziliky Santa Maria Maggiore. Pápež slávnostne kráčal medzi ľuďmi a pod baldachýnom držal monštranciu s Kristovým telom. Počas cesty boli veriaci viditeľne dojatí a zachovávali tichú úctu. Lev XIV. zahalený do véla držal monštranciu vo výške. Všade naokolo vládla atmosféra rozjímania a intenzívnej účasti: niektorí si kľakli, keď okolo nich prechádzala Najsvätejšia sviatosť, iní sledovali procesiu v modlitbe.

Podľa vatikánskej tlačovej kancelárie sa do procesie so zapálenými sviečkami zapojilo dvadsaťtisíc veriacich. Dlhý sprievod otvorili zástupcovia bratstiev, diakoni, kňazi, rehoľníci a rehoľníčky, biskupi a kardináli. Mnohé okná a fasády budov boli podľa tradície slávnostne vyzdobené.

Najsvätejšiu sviatosť, povedal pápež, "ponúkame pohľadu, svedomiu, srdciam ľudí. Srdcu tých, ktorí veria, aby verili pevnejšie; srdciam tých, ktorí neveria, aby sa pýtali sami seba na hlad, ktorý máme v duši, a na chlieb, ktorý ho môže nasýtiť". Potom vyzval cirkevné spoločenstvo, aby odvahu ohlasovania uviedlo do praxe: „Prinášajme Ježiša do srdca všetkých, pretože Ježiš zapája každého do diela spásy.“ Ďalej: "Kristus je Božou odpoveďou na hlad človeka, pretože jeho telo je chlebom večného života: berte a jedzte z neho všetci. Zmŕtvychvstalý ukrižovaný tým, že sa úplne obetuje, odovzdáva sa nám, ktorí tak objavíme, že sme stvorení na to, aby sme sa nechali živiť Bohom„ a upozornil: “Ježiš je všetko, čo potrebujeme, aby sme dali silu a zmysel svojmu životu".

Lev XIV. kanonizuje 7. septembra mladého Karola Acutisa (1991 - 2006), ktorý svoj krátky a bohatý život zasvätil šíreniu príbehov o eucharistických zázrakoch prostredníctvom internetu. Napriek tomu sa našli takí, ktorí si dovolili pobúriť mnohých veriacich a vyvolali ostrú verejnú polemiku proti jeho neodborným výrokom. Hovoríme o tom, čo spustil teológ a liturgista Andrea Grillo, radový profesor na Pápežskom athenaeu Sant'Anselmo, ktorý si dovolil povýšeneckým znesväcujúcim tónom zosmiešniť úctu k eucharistickým zázrakom, pričom s jedovatým nábojom kyslo kritizoval iniciatívu „Eucharistické zázraky vo svete“, ktorú spustila nádherná virtuálna výstava koncipovaná Carlom Acutisom. Na svojom blogu napísal: „Mali by sme snáď zájsť tak ďaleko, že by sme povedali, že ho uznávame za svätého “napriek jeho deformovanej fixácii na eucharistické zázraky"? Problém je v skutočnosti vážnejší, pretože sa netýka mladého tínedžera, ale falošných učiteľov, ktorí boli okolo neho počas jeho života a ktorí po jeho smrti chcú na neho preniesť svoju zlú teológiu. Falošným učiteľom sa naopak ukázal byť sám Grillo, ktorý rozsieva lži a omyly o živom centre viery: zázraku transsubstanciácie, keď sa Ježiš Kristus rukami svojho služobníka, kňaza, stáva Telom a Krvou prostredníctvom nekrvavej svätej obety na oltári. A niekedy sa tento zázrak stáva aj viditeľným, prostredníctvom rôznych hmatateľných prejavov, ako sa to zrejme stalo v Eténe, okrese v provincii Chiclayo v Peru, ktorý od zvolenia Leva XIV. na Petrov stolec pevne dúfa v oficiálne uznanie eucharistického zázraku, ktorý sa odohral v 17. storočí.

Pápež Prevost je s touto udalosťou veľmi dobre oboznámený: už ako kardinál rozprával pápežovi Františkovi o dvojitom zjavení tváre Ježiša Krista vo svätej Hostii v Eténe a sám o tom zhromaždil množstvo svedectiev. Bolo to 2. júna 1649, keď sa vo Villa Santa María Magdalena, starobylom názve Etén, počas slávenia sviatku Božieho Tela zjavila tvár Dieťaťa Ježiša v konsekrovanej Hostii. Po obrade Večeradla františkánsky mních, keď vkladal monštranciu do tabernákula, s úžasom uvidel žiarivý obraz Dieťaťa s hnedými kučerami, ktoré mu padali na plecia. Tento úkaz sa zopakoval 22. júla toho istého roku počas slávnosti venovanej svätej Márii Magdaléne, patrónke mesta. Brat Marco Lopez, predstavený kláštora v Chiclayo, vypovedal: "Božské Dieťa Ježiš sa opäť zjavilo v hostii, oblečené vo fialovej tunike. Pod ňou mal podľa indiánskeho zvyku košeľu rozopnutú do polovice pŕs". Viacerí svedkovia tiež uviedli, že v božskej hostii videli tri malé biele srdcia, ktoré symbolizovali Najsvätejšiu Trojicu.

Od 17. storočia až dodnes táto tradícia nezanikla, práve naopak. Každý rok prichádzajú do Eténu tisíce veriacich, aby sa zúčastnili na oslavách a procesiách obrazu Zázračného dieťaťa od 12. do 24. júla. Táto oblasť však získala ešte väčší impulz a duchovný náboj vďaka darovaniu relikvie prvého stupňa čoskoro svätého blahoslaveného Karola Acutisa. Otec Prevost často navštevoval mesto, najmä 2. júna a 22. júla, v deň výročia zjavení, a slávil tu sväté omše.

V Etén existuje register, v ktorom sa zhromažďujú písomné svedectvá zbožných ľudí: v roku 2019 bolo pápežovi Františkovi doručených viac ako 20 000 podpisov za uznanie eucharistického zázraku, ktorý sa tu stal, a oficiálne o to požiadal sám Prevost, ktorý navrhol, aby bol Etén vyhlásený za eucharistické hlavné mesto Ameriky. V roku 2024, pri príležitosti 375. výročia zázraku, bol udelený jubilejný rok a plnomocné odpustky všetkým pútnikom, ktorí by prišli do farnosti Santa María Magdalena v okrese Ciudad Etén. S určitou dávkou istoty si môžeme predstaviť, že Lev XIV. sa pri svojej prvej slávnosti Božieho Tela ako pontifik vydal mysľou a srdcom k Božskému eucharistickému Dieťaťu, ktoré s nekonečnou láskou zostúpilo do jeho milovaného Peru.

Cristina Siccardi

Zdroj: corrispondenzaromana.it

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Next
Next

LÁSKA K CIRKVI NIE JE MOŽNOSŤ. JE PODMIENKA