Rektor Angelica: Zvolenie pápeža, “najväčšia milosť, akú kedy Boh preukázal Cirkvi v Amerike

Zdroj: OSV News photo/courtesy Angelicum

Páter Thomas Joseph White, americký rektor Pápežskej univerzity svätého Tomáša Akvinského v Ríme, na nedatovanej fotografii z univerzity, známej aj ako Angelicum. Pre OSV News povedal, že zvolenie pápeža Leva XIV. bolo „najväčšou milosťou, akú kedy Boh preukázal Katolíckej cirkvi v Amerike“.

 

RÍM (OSV News) - Otec Thomas Joseph White, americký rektor Pápežskej univerzity svätého Tomáša Akvinského, bol 8. mája na Námestí svätého Petra so státisícmi ľudí, keď z komína na vrchu Sixtínskej kaplnky stúpal biely dym.

Keď krátko po 19. hodine z balkóna Baziliky svätého Petra oznámili svetu meno nového pápeža, „bol som ohromený,“ povedal otec White.

„Počul som, že (kardinál Robert Francis Prevost) sa spomína ako možný kandidát, ale ako mnohí iní som to odmietol ako nepravdepodobné z jednoduchého dôvodu, že kandidát bol Američan,“ povedal otec White pre OSV News v prvom rozhovore po zvolení pápeža, ktorý absolvoval univerzitu, ktorú vedie tento americký dominikán. „Takže keď sa to stalo... bol som naozaj prekvapený. A tiež, samozrejme, na mňa urobilo veľký dojem, že si pápež vybral toto meno - Lev -, ktoré má toľko dôležitých historických a symbolických konotácií.“

Lev XIII ako inšpirácia pre pápežské meno

Pápež Lev XIII - ktorý bol, ako potvrdil Lev XIV, najväčšou inšpiráciou pri výbere pápežského mena - bol veľkým zástancom tomizmu, čiže filozofickej a teologickej školy založenej na učení svätého Tomáša Akvinského. Na otázku, či v propagovaní myšlienok Tomáša Akvinského bude pokračovať aj absolvent kánonického práva na Angeliku, otec White povedal, že odpoveď na túto otázku sa skrýva v doktorskej práci pápeža Leva XIV, ktorú otec White v posledných dňoch študoval.

Práca bola dokončená v roku 1985 a nesie názov „Úrad a právomoc miestneho predstaveného v Ráde svätého Augustína“. Vtedajší otec Robert Francis Prevost študoval na Angelicum v rokoch 1981 až 1983 licenciát z kánonického práva „a potom hneď pokračoval v rokoch 1983 až 1985 v písaní doktorátu z kánonického práva“, ktorý bol „formálne publikovaný až v roku 1987“, povedal otec White.

Zdôraznil, že doktorská dizertačná práca budúceho pápeža Leva je „pomerne pôsobivou analýzou otázky, čo je poslušnosť v rehoľnom živote po Druhom vatikánskom koncile a vo svetle novozrevidovaného, v tom čase Kódexu kánonického práva z roku 1983. Je tam veľa bohatých úvah o ľudskom charaktere poslušnosti a tiež, čo je veľmi zaujímavé, o kresťanskej autorite ako nezištnej službe,“ povedal otec White. „Npovedal, že jeho formácia tu prebiehala vyslovene v rámci štúdia Tomáša Akvinského. Čo nie je úplne zjavné, je to, že kánonisti, ktorí ho učili, boli dosť významní... skvelí právnici.“

Dominikáni zo Španielska

Mnohí z nich boli dominikáni zo Španielska, povedal otec White pre OSV News, „ktorí vyučovali kánonické právo vo svetle princípov svätého Tomáša Akvinského. Takže nepochybne niečo z toho absorboval.“

Pokiaľ ide o pápežovu formáciu na Angelicu, otec White povedal, že „zatiaľ vieme, že Lev XIV. sa odvolával na ‚Rerum Novarum‘, čo je veľmi známa encyklika pápeža Leva XIII. o ľudských právach robotníkov“.

„Rerum Novarum“, ktoré vydal pápež Lev XIII. 15. mája 1891, bolo prelomové v riešení spoločenských problémov počas priemyselnej revolúcie. Priamy slovenský preklad názvu je „O nových veciach“.

„Keďže som cítil, že som povolaný pokračovať na tej istej ceste, rozhodol som sa prijať meno Lev XIV„, a to z viacerých dôvodov, povedal pápež Lev 9. mája, deň po svojom zvolení, ale najmä preto, že pápež Lev XIII. ‚sa vo svojej historickej encyklike ‘Rerum Novarum' venoval sociálnej otázke v kontexte prvej veľkej priemyselnej revolúcie“.

„Obnova štúdia scholastiky“

Podľa otca Whitea „mnohí ľudia chcú ignorovať ‚Leva XIII. sociálnej náuky‘ v prospech ‚Leva XIII. scholastiky‘ alebo naopak. Z historického hľadiska je to však obrovský omyl. Pápež považoval obnovu štúdia scholastiky a obnovu sociálnej náuky za hlboko prepojené.“

„Lev XIII. videl v obnovení štúdia Tomáša Akvinského a klasickej múdrosti miesto v modernom svete práve preto, aby podporil presadzovanie ľudských práv a dôstojnosti ľudskej osoby v katolíckej sociálnej náuke,“ povedal páter White.

„Takže tieto dve veci nevnímal ako protikladné: hlboké štúdium múdrosti kresťanskej tradície a obhajoba tých, ktorí sú znevýhodnení, spolu neoddeliteľne súvisia,“ dodal. „A mám podozrenie, že toto je niečo, čo pápež Lev XIV. veľmi hlboko pochopil na základe svojej prenikavej analýzy myšlienok Tomáša, Augustína, teda vďaka času stráveného štúdiom Tomáša Akvinského.

„Autoritu získame len vtedy, ak budeme slúžiť“

V dizertačnej práci, ktorú 30-ročný otec Prevost obhájil na Angelicum, je „mimoriadne viditeľný duch služby“, povedal otec White.

„Dnes ráno som si prečítal tento úryvok,“ povedal pre OSV News a nahlas prečítal silný a trochu prozreteľný úryvok 'zo začiatku dizertačnej práce': Augustín píše: „Sme postavení do vedenia a sme služobníkmi; máme autoritu, ale len vtedy, keď slúžime.“ Mladý otec Prevost citoval svätého Augustína, odvolávajúc sa na svoj zdroj v latinčine: „Praeposti sumus, et servi sumus; praesumus, sed si prosumus.“

Hneď po priamom citáte z Augustína budúci pápež vo svojom diele komentuje: „V Augustínovej koncepcii autority nie je miesto pre toho, kto hľadá sám seba a chce mať moc nad druhými. Vykonávanie autority v každom kresťanskom spoločenstve si vyžaduje odloženie všetkých vlastných záujmov a úplnú oddanosť dobru spoločenstva. Toto je postoj, ktorý treba zaujať ako východisko autentického chápania úlohy miestneho predstaveného.“

„Radikálne spojenie s Kristom“

„Môžete tam vidieť mladého muža, ktorý premýšľa o tom, čo to znamená byť radikálne spojený s Kristom v náboženskej poslušnosti a byť služobníkom druhých a premýšľať o poslušnosti,“ povedal otec White pre OSV News, akoby tak trochu psychologicky “mohol predvídať, že jedného dňa bude mať autoritu, ale určite vidí, že autorita v Cirkvi sa má vykonávať takýmto spôsobom, zameraným na Krista.“

Hoci nikto z vtedajších pedagógov na Angeliku už nevyučuje, otec White je hrdý na to, že Lev XIV. je druhým súčasným pápežom, ktorý v posledných desaťročiach absolvoval Angelicum. Ján Pavol II. študoval na Angeliu v rokoch 1946 - 1948, čo bolo pre mladého kňaza z východoeurópskeho Poľska prvým kontaktom so západnou katolíckou kultúrou.

Otec White považuje moment zvolenia pápeža Leva za historický pre Cirkev v Spojených štátoch.

„Nedokážeme pochopiť“ tento okamih

„Sme na začiatku niečoho, čo ešte nevieme celkom pochopiť alebo posúdiť, ale je to nepochybne jedna z najdôležitejších vecí v dejinách Katolíckej cirkvi v Amerike, ak nie najdôležitejšia,“ povedal pre OSV News. „Myslím si, že je to pravdepodobne najväčšia milosť, akú kedy Boh preukázal Katolíckej cirkvi v Amerike a ľuďom v Amerike, mať pápeža, ktorý je Američan. Myslím si, dúfam, že jeho posolstvo bude naozaj dobre prijaté a privítané v čase, keď sa krajina nachádza v sekulárnejšom cykle alebo sekulárnejšej fáze svojich dejín.“

Pre obyvateľov Spojených štátov amerických predstavuje americký pápež „neuveriteľnú duchovnú príležitosť“, povedal a dodal, že je to zároveň „výzva“, pretože Američania majú „veľmi živú“ katolícku komunitu.

„Katolícka cirkev v Amerike je veľmi živá a má skutočnú hĺbku, živé a široké spoločenstvo a nádherný intelektuálny a duchovný život,“ povedal otec White. „Teraz by sme sa mohli zamyslieť nad tým, ako sa môžu Američania v Katolíckej cirkvi v Amerike usilovať byť sami sebou v službe tohto pontifikátu.“

Povedal, že veľkou úlohou amerického národa uprostred voľby ich rodného syna za Petrovho nástupcu je „prekonať umelú polarizáciu, hľadať hlbšiu jednotu, snažiť sa byť na všetkých stranách pozorný k najhlbším pravdám viery v celej ich celistvosti“.

„Nepochopiteľná milosť a príležitosť“

„Dalo by sa povedať, že Kristovo mystické telo má pravú a ľavú stranu, ale v hlave a v srdci má centrum, ktoré kladie požiadavky na všetky strany,“ povedal otec White. „A myslím si, že ak sa každý bude sústrediť na Srdce a myseľ Krista, na Najsvätejšie Srdce Ježišovo a myseľ Krista, ako o nich píše sv. Pavol, môže to byť veľká príležitosť byť naozaj veľmi užitoční a napomáhať poslaniu pápeža Leva, je to príležitosť byť užitočný aj pre Cirkev vo všeobecnosti ale aj pre Cirkev v Amerike. Je to akási nevyspytateľná milosť a príležitosť... ktorá sa nám teraz vynára.“

Otec White dodal, že „vo väčšinovo protestantskej krajine je hlas pápeža často útechou, pretože prichádza zvonka ako sprievodca v trochu dezorientovanej a dezorientujúcej kultúre. A teraz je zvláštne uvažovať o tom, že hlas pápeža v istom zmysle prichádza zvnútra. Ale nemám z toho obavy. Myslím si, že Duch Svätý pomôže pápežovi, aby bol pápežom Katolíckej cirkvi. Myslím si, že si je toho veľmi dobre vedomý. Nemyslím si, že z jeho strany dôjde k nacionalistickým pokušeniam. Myslím si, že Boh ho pripravil na to, aby bol skutočne katolíckym pápežom, univerzálnym pastierom.“

Otec White, pôvodom z juhovýchodnej Georgie a absolvent teológie na Oxfordskej univerzite, povedal, že „výzvou a príležitosťou pre tohto pápeža je byť skutočným nástupcom odkazu a príkladu pápeža Františka a skutočne pokračovať v kontinuite mnohých hodnôt a postupov, ktoré presadzoval pápež František, ale tiež napredovať v prijímaní právd alebo štýlov..., ktoré treba prijať aj z pontifikátu Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a ktoré sa od seba navzájom líšia, ale všetky sú v zásade kompatibilné“.

„V jednom sme jedno“

Otec White povedal, že to presne vychádza z biskupského hesla pápeža Leva: „In Illo uno unum“ alebo doslova ‚V Jednom sme jedno‘.

Motto „naznačuje, že všetci sme skutočne jedno v Kristovi, v jednote Kristovej, (naznačuje), že práve táto augustiniánska myšlienka Cirkvi ako mystického tela Kristovho je kľúčom k prehĺbeniu jednoty medzi katolíckymi kresťanmi. Každého z veľkých pontifikov, ktorí sa vystriedali, môžeme vnímať ako... mnoho kompatibilných svetiel, alebo by sa dalo povedať, polyfónnych hudobných tónov, ktoré znejú v rámci jednej harmónie. A myslím si, že ho zaujíma identifikácia témy jednoty... a hľadanie toho, ako vo všetkých z nich vidíme hlbšiu rezonanciu Krista, jednotu Krista. Myslím, že to už má v mysli. Je to v spôsobe, akým hovorí a káže.“

V súvislosti s predchádzajúcim pôsobením pápeža Leva na dikastériu pre biskupov otec White povedal, že pápež Lev „považuje biskupský úrad za veľmi podstatnú a nenahraditeľnú súčasť života Cirkvi. Ako kanonista a sám ako biskup si je vedomý nezastupiteľnej úlohy a zodpovednosti biskupov, ktorú nemožno podriadiť niečomu inému, ani ju delegovať, ani zredukovať, ani ignorovať, ale ktorá je zároveň tvorená úsilím o službu a jej odovzdávanie, úsilím učiť pravdu katolíckej viery integrálnym a solidárnym spôsobom a spravovať alebo riadiť Cirkev v službe druhým.“

Vyberte si tých, ktorí majú „pastoračné srdce

„Mali by sme sa modliť, aby sa inšpiroval pri výbere skúsených ľudí, ktorí majú pastoračné srdce, sú vzdelaní a úctiví v správaní, ale aj spravodlivosti a nestrannosti a pastoračné srdce naplnené milosrdenstvom - všetky vlastnosti, ktoré boli správne zdôraznené“ pri jeho službe v Peru ako misionára, povedal otec White.

Keďže pápežom je kanonický právnik, ktorý v roku 1977 absolvoval aj štúdium matematiky na augustiniánskej univerzite vo Villanove, veriaci si môžu byť „istí, že pápež má správny postoj a má veľa... veľkých medzinárodných skúseností, takže nie je dôvod pochybovať o jeho zámeroch alebo schopnostiach. Tak ako každý iný, aj on sa musí vyrovnať s obmedzenosťou ľudskej povahy. Ale keďže Boh v minulosti v Cirkvi daroval veľkých biskupov, môžeme v nasledujúcom desaťročí dúfať v to najlepšie.“

„Je milosťou prijať od každého pápeža to, čo dáva a čo prináša,“ povedal otec White pre OSV News. „A my stále spoznávame, ako to bude nakoniec vyzerať, ale vyzerá to tak, že pôjde o akési pokorné slávenie krásy liturgie, čo je veľmi v súlade s augustiniánskou tradíciou.“

Ešte ako kardinál Prevost dostal pápež Lev pozvanie na konferenciu, ktorá sa konala koncom mája v Angelicu. Hoci rektor povedal, že je pochopiteľné, že návštevu bude treba preložiť, alebo „ho môžeme prísť navštíviť my“ - emócie akademickej obce na dominikánmi riadenej univerzite sú presne také: „Sme ohromení a nevýslovne vďační, že je absolventom Angelica.“

Paulina Guzik

Zdroj: osvnews.com

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

Doktorská práca budúceho pápeža Leva XIV. ponúka kľúč k jeho pontifikátu

Next
Next

NIE SLOVÁ, ALE ŽIVOT: AKO SA CIRKEV SKUTOČNE OBNOVUJE