Princípy spravodlivej vojny na Ukrajine

Zdroj: unsplash.com

V čase, keď píšem tento článok, sa v Saudskej Arábii stretávajú zástupcovia vlád USA a Ruska. Ich cieľom je zistiť, či je možné dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine. Som vďačný, že sa toto úsilie rozvíja.

Pred dvoma rokmi som vyjadril skepsu voči tvrdeniu americkej a európskej vlády, že Ukrajina by s dostatočnou podporou mohla poraziť inváznu ruskú armádu a získať späť celé svoje územie („Mier na Ukrajine“, apríl 2023). Poznamenal som, že ak sú moje podozrenia pravdivé, teória spravodlivej vojny odporúča vyjednávanie s cieľom ukončiť nepriateľské operácie.

Tradícia spravodlivej vojny od nás vyžaduje, aby sme určili spravodlivý dôvod, ale okrem iných kritérií od nás žiada, aby sme zvážili aj pravdepodobnosť úspechu. V tom čase som napísal: „Je síce hrdinské bojovať v bitke, o ktorej človek vie, že ju prehrá, ale podľa učenia o spravodlivej vojne to odráža pohanskú márnivosť, nie kresťanský morálny úsudok. Múdry vodca sa nepúšťa do nerealizovateľných výprav, najmä keď ide o život.“

Posledné dva roky potvrdili moju skepsu. Krátko po tom, ako som napísal svoj stĺpček v roku 2023, tlač rozprúdila ukrajinskú protiofenzívu. Nepodarilo sa to. Ukrajinská a ruská armáda zostali uväznené v zdrvujúcej vyčerpávajúcej vojne. Počas toho všetkého Bidenova administratíva zachovávala oficiálny postoj podpory ukrajinského víťazstva, ktoré bolo definované ako znovuzískanie všetkých stratených území. Opäť to znie vznešene a šľachetne. Ale morálna prevaha sa nezískava tým, že sa obetujú životy vojakov v snahe dosiahnuť nereálne ciele. Bidenovi predstavitelia priznali, že neverili, že by Ukrajinci mohli zvíťaziť, aj keď ich oficiálne stanovisko sa tvárilo, že áno.

Trumpova administratíva zmenila kurz. Prezident sa rozhodol, že Ukrajinci nemôžu poraziť ruskú armádu. Na základe tohto úsudku sa Trump usiluje o bežný spôsob, ktorým sa riešia bezvýsledné konflikty: o kompromisné rokovania. Jeho motívom môže byť skôr zabezpečenie najlepšieho výsledku pre americké záujmy než dosiahnutie morálneho cieľa. Účinok je však podobný: zastavenie nepriateľských akcií, keď je malá pravdepodobnosť riešenia na bojisku.

Mnohí komentátori trvajú na tom, že Ukrajina mohla zvíťaziť – ak by Bidenova administratíva mala väčšie odhodlanie a bola ochotná poskytnúť modernejšie zbrane a iné dodávky. Trvajú na tom, že Trump zrádza Ukrajinu, pretože aj on by mohol zabezpečiť víťazstvo, ak by na to nasadil celú silu americkej moci.

Nechcem diskutovať o systémoch zbraní. Skôr chcem upozorniť na politické skutočnosti. Ako uviedol JD Vance vo svojom prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, európski lídri nemajú demokratický mandát. Určite im chýba mandát na zintenzívnenie ich angažovanosti na Ukrajine. V Spojených štátoch Trump vyhral čiastočne preto, lebo sľúbil, že zďaleka nezvýši angažovanosť USA na Ukrajine, ale ukončí vojnu.

Posúdenie pravdepodobnosti úspechu si vyžaduje viac než len posúdenie hmotnosti vojenských striel. Vojnu vedú národy. V skutočnosti vytvára a rozbíja národy. Je to nerozumný vodca, ktorý sa odváži riskovať viac, než ho jeho stúpenci podporia. Biden v tomto ohľade nebol hlúpy, rovnako ako súčasný zástup hláv európskych štátov, z ktorých sa mnohí ponáhľali odsúdiť Trumpove rokovania s Putinom, ale nikto z nich nie je ochotný (alebo schopný) zaviazať sa k vojenskej účasti. Ich občania si to neželajú a nemajú na to prostriedky. (Britský generál vo výslužbe uvádza, že Spojené kráľovstvo môže postaviť len jednu obrnenú brigádu pripravenú na boj.)

Kritici určite vyhlásia, že Trump „odovzdal Putinovi víťazstvo“. Už to robia. Je to absurdné. Putin získal víťazstvo, hoci čiastočné a nákladné. Myslieť si opak znamená sebaklam. Spojené štáty nemajú prostriedky na to, aby Putinovi jeho víťazstvo odopreli. Toto je politické hodnotenie, nie konštatovanie o tom, koľko riadených striel by sme mohli odpáliť na Moskvu.

Vrátim sa teda k morálnym princípom spravodlivej vojny. Medzi nimi je aj nasledujúci: Je nemorálne rozpútať vojnové násilie, ak sa nedajú dosiahnuť ciele, nech sú akokoľvek spravodlivé. Ukrajinská armáda nie je schopná ukončiť nepriateľské akcie dosiahnutím víťazstva. Národy Západu nie sú ochotné vstúpiť do boja s dostatočnou silou a odhodlaním. Zdá sa, že ide o nesporné fakty. Morálne uvažovanie musí počítať s realitou. Trumpovo uvažovanie je vzdialené úvahám o teórii spravodlivej vojny. Uznáva však realitu a podniká kroky potrebné na ukončenie vojny, ktorú nemožno vyhrať. Nepochybne si mnohé matky a otcovia, ktorých synovia zahynuli počas posledných dvoch rokov bezvýsledných bojov, možno želali, aby sa rokovania v Saudskej Arábii uskutočnili už v roku 2023.

R.R. Reno

Zdroj: firstthings.com

Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk

Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!

Previous
Previous

BUĎ PRI JEŽIŠOVI. LEN TO STAČÍ

Next
Next

Keď prišiel Facebook