Kardinál Goh: Lev môže vniesť jasnosť do doktríny
Zdroj: lanuovabq.it
Zmätok v cirkevnom učení zasial rozdelenie a polarizáciu. Nový pápež „nebude nejednoznačný a nenechá interpretáciu toho, čo hovorí, na každom jednotlivcovi,“ hovorí singapurský arcibiskup pre La Bussola.
Viacerí kardináli nám oznámili, že jedným z najviac oceňovaných vystúpení počas generálnych kongregácií bolo vystúpenie kardinála Williama Goh Seng Chye. Nie je to žiadne prekvapenie, pretože singapurský arcibiskup je pastier známy svojou doktrinálnou jasnosťou, pastoračnou horlivosťou a liturgickou vnímavosťou. Rozhovor sme s ním urobili krátko pred jeho odchodom z Ríma.
Vaša Eminencia, myslíte si, že ste vy kardináli zvolili správneho muža?
Áno, myslím si, že Lev XIV. je presne ten pápež, ktorého svet v tomto čase potrebuje. František posilnil misionársky rozmer Cirkvi, ktorá sa snaží priniesť evanjelium celému ľudstvu, vrátane hriešnikov, ľudí na okraji spoločnosti, zraniteľných. Myslím si však, že najmenej príjemným aspektom jeho pontifikátu bolo to, že v snahe osloviť všetkých, pokiaľ ide o náuku a morálku, nebola náuka správne formulovaná, alebo sa skôr javila ako nejednoznačná.
Spôsobila táto okolnosť polarizáciu, ktorá v posledných rokoch zachvátila Cirkev?
Ak nemáme jasno v tom, aké je učenie Cirkvi, potom je veľmi ťažké spolupracovať v jednote. Hoci v Cirkvi majú takzvaní „ľavičiari“ aj „pravičiari“ záujem podporovať evanjelizačné poslanie, v niektorých otázkach, ako sú manželstvo, lgbtq, transrodovosť, došlo k vnútornému rozdeleniu. Práve tieto oblasti rozdelili Cirkev, pretože v istom momente si už človek nebol príliš istý, čo je správne. Boli ľudia, ktorí prišli do kostola a povedali: „ale pápež povedal toto“. Ale byť skutočne inkluzívny znamená povedať: „Áno, chápeme, že máte problémy. Nežijete podľa evanjelia. Pomôžeme vám, budeme kráčať s vami. Môže to trvať určitý čas. Pomôžeme vám pomaly si zamilovať Ježiša. Jedného dňa to možno pochopíte“. Toto je dôležitý rozdiel.
Myslíte si, že Lev XIV. dokáže vniesť poriadok do rozkolov v doktríne?
Áno, ako augustinián má pevné základy v tradícii a spiritualite svätého Augustína. Na druhej strane pracoval v Peru a pozná situáciu chudoby a utrpenia z prvej ruky. Okrem toho už niekoľko rokov pôsobí v Ríme, a preto vie, aké sú výzvy Kúrie. Okrem toho, keďže bol generálnym predstaveným svojho rádu, už preukázal riadiace schopnosti. Pri týchto prvých výstupoch bol triezvy a opatrný v tom, čo má povedať a čo má urobiť. Zdá sa mi, že je to človek, ktorý si je vedomý toho, že keď pápež vysloví určité pripomienky, tieto pripomienky sa berú vážne, a preto používa opatrnosť a rozvahu. To treba oceniť, pretože potom sa ľudia nedajú zmiasť. Verím teda, že sa mu podarí vniesť do doktríny väčšiu jasnosť, aby sa „ľavica“ a „pravica“ navzájom nehádali. Nebude nejednoznačný a nenechá výklad toho, čo hovorí, na jednotlivom človeku.
Keď už o tom hovoríme, iste viete, že tieto roky neboli ľahké pre veriacich, ktorí milujú takzvanú tridentskú omšu. Čo sa s nimi stane za nového pontifikátu?
Osobne si myslím, že nie je dôvod brániť ľuďom, ktorí uprednostňujú tridentskú omšu. Nerobia nič zlé ani hriešne. Samozrejme, jednotu Cirkvi treba zachovať, ale na druhej strane máme aj iné obrady, napríklad sýrsko-malabarský. Veľmi dobre môžeme akceptovať rôzne spôsoby slávenia Eucharistie, a preto si myslím, že by sme nemali potláčať tých, ktorí uprednostňujú tridentský obrad. V konečnom dôsledku nie je dôležitý obrad alebo forma, v ktorej sa slávi, ale to, či sa človek stretáva s Bohom do hĺbky.
Aké máte skúsenosti s liturgickými spoločenstvami s tridentskou omšou vo vašej diecéze?
Ja osobne neslávim tridentskú omšu, ale nemám nič proti tým, ktorí ju slávia. U nás máme malú skupinu asi 300 ľudí a sú to väčšinou mladí ľudia, často odborníci vo svojej profesii. Niekedy sa ich pýtam: „Prečo uprednostňujete toto slávenie?“. Odpovedajú mi, že majú pocit, že je viac reflexívna, kontemplatívna a že ich privádza bližšie k Bohu. Prečo by som im v tom mal brániť? Samozrejme, ak popierajú učenie Druhého vatikánskeho koncilu, je to iný príbeh a vtedy by mali byť disciplinovaní. Ale oni to nerobia, preto si myslím, že by sme týchto ľudí nemali diskriminovať. Veď táto omša sa slávi už stovky a stovky rokov, nie?
V Ázii je prenasledovanie kresťanov prítomné - a skutočne sa rozširuje. Aká je situácia v oblasti náboženskej slobody na vašom kontinente?
Prenasledovanie nie je vo všetkých národoch rovnaké. Niektoré sú veľmi nenápadné, iné robia život naozaj ťažkým. Ale myslím si, že všetko závisí od krajiny. V Singapure, vďaka Bohu, tieto problémy nemáme. Takže náboženská sloboda opäť závisí od vlády. Problém nastáva, keď sa náboženstvo a politika zmiešajú. V našej krajine máme jasnú deliacu čiaru. Naša cirkev nezasahuje do vlády, neuprednostňuje konkrétnu politickú stranu, ale vyjadruje sa len k morálnym a sociálnym otázkam. Všade inde v Ázii, kde existuje štátne náboženstvo, či už moslimské alebo hinduistické, sa situácia v oblasti náboženskej slobody sťažuje, pretože politici chcú obhajovať konkrétne náboženstvo, aby získali hlasy. A samozrejme, náboženstvo využije aj politiku na získanie moci.
Akým naliehavým problémom bude v Ázii čeliť trochu peruánsky Američan Lev XIV.?
Lev XIV. už má perspektívu a skúsenosť s tým, čo znamená osloviť svet, ktorý sa líši od jeho vlastného. Najmä tie chudobné a marginalizované oblasti, ktoré sú v Ázii hojne prítomné. Rozdiel oproti Latinskej Amerike je v tom, že v Ázii je kresťanstvo často menšinou, ale katolícke komunity sú veľmi živé, podobne ako v Afrike. Na druhej strane Latinská Amerika bojuje proti zvyku, ktorý by sme mohli nazvať rutinnou vierou, a tiež proti nájazdom siekt. Tu v Ázii takéto problémy nie sú, ale keďže je v menšine, Lev XIV. bude musieť venovať pozornosť tomu, ako bude naša Cirkev viesť dialóg a spolupracovať s inými náboženstvami.
Nie ste trochu sklamaní, že pápež nie je z Ázie?
Nie, je mi jedno, či je pápež z Ázie, Európy alebo akejkoľvek inej národnosti. Nevolím podľa kontinentov alebo kultúr. Chcem voliť pápeža, ktorý je skutočne inšpirovaný Duchom Svätým. Inšpiráciu, ktorá dokáže zjednotiť svet a kráčať v pravde a láske. A ja verím, že Lev XIV. je ten správny muž.
Nico Spuntoni
Zdroj: lanuovabq.it
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!