Ako evanjelizovať v mediálnej dobe. Pápež Lev čelí výzvam médií
Zdroj: commons.wikimedia.org
Ďakujeme Sandrovi Magistrimu za uverejnenie prejavu nového pápeža z roku 2012.
Lev XIV. venoval svoju prvú verejnú audienciu v pondelok 12. mája viac ako 5 000 novinárom, ktorí sa z celého sveta zišli do Ríma na voľbu nového pápeža.
Kľúčovými slovami jeho prejavu boli „mier“ a „pravda“. Ciele, ktoré môžu stáť slobodu a životy mnohých novinárov. Za ktorých pápež okamžite vyslovil tento živý apel:
„Dovoľte mi, aby som dnes znovu vyjadril solidaritu Cirkvi s novinármi, ktorí sú uväznení za to, že sa snažia hovoriť pravdu, a aby som týmito slovami vyzval na prepustenie týchto uväznených novinárov. Cirkev v týchto svedkoch - mám na mysli tých, ktorí informujú o vojne aj za cenu vlastného života - uznáva odvahu tých, ktorí bránia dôstojnosť, spravodlivosť a právo národov na informácie, pretože len informovaní ľudia sa môžu slobodne rozhodovať. Utrpenie týchto uväznených novinárov je výzvou pre svedomie národov a medzinárodného spoločenstva a vyzýva nás všetkých, aby sme chránili vzácne dobro slobody prejavu a tlače“.
Od Ruska cez Irán až po Čínu je dnes v okovách nemálo novinárov. „Žijeme v ťažkých časoch,“ povedal Lev. A hneď dodal: Ale nemôže existovať ani komunikácia ani žurnalistika ani Cirkev mimo času a dejín. „Ako pripomína Augustín, ktorý povedal: 'Žime dobre a časy budú dobré. My sme časy“.
Nie je to prvýkrát, čo sa augustinián Robert F. Prevost venuje otázke médií. Práve tejto téme venoval 11. októbra 2012 svoj prejav na synode zvolanej Benediktom XVI. na tému „Nová evanjelizácia pre odovzdávanie kresťanskej viery“.
Tlačové stredisko Svätej stolice a „L'Osservatore Romano“, ako bolo v tom čase zvykom, uverejňovali denné zhrnutia každého prejavu. Tak urobili aj v prípade toho, čo povedal vtedajší generálny prior Rádu svätého Augustína.
Celý jeho prejav je však úžasný, a to pre presnosť jeho diagnózy mediálnych deformácií dnešnej spoločnosti, ale ešte viac pre odkaz na cirkevných otcov - od Augustína cez Ambróza a Leva Veľkého až po Gregora z Nyssy - ako na brilantných majstrov v prijímaní komunikačných výziev svojej doby, a teda v chápaní toho, ako účinne evanjelizovať spoločnosť neskorého impéria.
Tento Prevostov prejav na synode v roku 2012 bol ním zaarchivovaný na dvoch videách, ktoré v tom čase nahrala „Catholic News Service“, agentúra Konferencie biskupov USA.
A opäť „Catholic News Service“ po Prevostovom zvolení za pápeža sprístupnila jeho ostrý, asi polhodinový videorozhovor, ktorý v tom istom roku urobil František X. Rocca, opäť o médiách a evanjelizácii.
Nižšie uvádzame preklad Prevostovho príhovoru na synode z roku 2012.
Tri spomínané videá sú k dispozícii pre všetkých na stránkach blogu profesora Leonarda Lugaresiho, významného odborníka na cirkevných otcov
Luigi Casalini
Otcovia Cirkvi a médiá ich doby: Lekcia pre dnešok
Robert F. Prevost, O.S.A.
Príspevok na Synode o evanjelizácii, 11. októbra 2012
Západné médiá mimoriadne účinne podporujú širokú verejnosť v sympatiách k presvedčeniam a praktikám, ktoré sú v rozpore s evanjeliom, ako sú potraty, homosexualita a eutanázia. V najlepšom prípade médiá tolerujú náboženstvo ako niečo urážlivé alebo bizarné, pokiaľ aktívne nevystupuje proti postojom v etických otázkach, ktoré médiá považujú za svoje vlastné.
Keď sa však veriaci ľudia vyjadria proti týmto postojom, médiá postavia náboženstvo do centra pozornosti a vykreslia ho ako ideologické a necitlivé voči údajne životne dôležitým potrebám ľudí v súčasnom svete.
Sympatie k protikresťanskému životnému štýlu, ktoré podporujú médiá, sú tak brilantne a dômyselne zakorenené vo verejnej mienke, že keď ľudia počúvajú kresťanské posolstvo, nevyhnutne sa im javí ako kruté a na ideologickej a emocionálnej úrovni v kontraste s údajnou ľudskosťou protikresťanského pohľadu.
Katolícki pastieri, ktorí kážu proti legalizácii potratov alebo novej definícii manželstva, sú vykresľovaní ako ideologickí, prísni a necitliví ľudia. Ale nie preto, že by niečo urobili alebo povedali, ale preto, že verejnosť porovnáva ich posolstvo s jemným a súcitným tónom mediálne vytvoreného obrazu ľudských bytostí, ktoré sa ocitli v morálne zložitých životných situáciách a robia rozhodnutia prezentované ako zdravé a dobré.
Tak je to napríklad v prípade spôsobu, akým sú v súčasnosti v televíznych seriáloch a filmoch zobrazované alternatívne rodiny vrátane rodín zložených z párov rovnakého pohlavia, ktoré si adoptovali deti.
Ak má nová evanjelizácia úspešne čeliť tomuto mediálnemu skresleniu náboženstva a etiky, pastieri, kazatelia, učitelia a katechéti budú musieť byť oveľa lepšie informovaní o kontexte evanjelizácie vo svete ovládanom masmédiami.
Cirkevní otcovia ponúkli impozantnú odpoveď na nekresťanské a protikresťanské literárne a rétorické prúdy pôsobiace v Rímskej ríši a určujúce náboženské a etické predstavy tej doby.
Augustínove „Vyznania“ so svojím kľúčovým obrazom „cor inquietum“ - nepokojné srdce - určili, ako kresťania a nekresťania na Západe znovu vnímali dobrodružstvo náboženského obrátenia.
V „Božom štáte“ Augustín využil príbeh o stretnutí Alexandra Veľkého so zajatým pirátom, aby ironizoval údajnú morálnu legitimitu rímskeho impéria.
Cirkevní otcovia, vrátane Jána Zlatoústeho, Ambróza, Leva Veľkého a Gregora z Nyssy, neboli veľkými rétormi preto, že boli veľkými kazateľmi: boli veľkými kazateľmi, pretože boli predovšetkým veľkými rétormi.
Inými slovami, ich evanjelizácia bola úspešná z veľkej časti preto, lebo pochopili základy sociálnej komunikácie, ktoré boli vhodné pre svet, v ktorom žili. Následne podrobne pochopili techniky, ktorými svetské mocenské centrá tohto sveta manipulovali s populárnymi náboženskými a etickými predstavami svojej doby.
Okrem toho by Cirkev mala odolať pokušeniu veriť, že môže konkurovať moderným masmédiám tým, že z posvätnej liturgie urobí predstavenie.
V tomto ohľade nám Otcovia Cirkvi, ako Tertulián, pripomínajú, že vizuálne predstavenie je doménou „svetského“ (saeculum) a že našou misiou je uvádzať ľudí do podstaty Tajomstva ako protijed na vizuálne predstavenie.
Zdroj: messainlatino.it
Neváhajte mi napísať Vaše postrehy a nápady emailom na info@oteclubomir.sk
Vaše milodary umožnia vznik povzbudivých myšlienok a ich publikovanie. Akákoľvek čiastka je veľkou pomocou!